
Description
This 2021 Finseeker 206CC is in like brand new condition and is loaded with options. Starting with trim tabs with indicators, twin touch screen Garmin GPS/Depth Finder/Fish Finder units in the dash, Upgraded Wet Sounds stereo, on board battery charger, live wells, cooler and space to store under helm seat, head under helm with lock door, T-top, LED lights. Boat is powered by a Mercury 200XL 4-stroke and also added, a Mercury 9.9 kicker. Both motors have very little hours on them. Boat also comes with a top of the line Heritage tandem axle bunk trailer. Boat is in storage, more pictures to come. Call with more questions. Boat won't last long.
The 206 CC delivers a diverse fishing experience and impressive performance in a sleek, commanding boat. Spacious and fishable, this model features plenty of amenities, including six built-in rod holders, Wet Sounds speakers, 7" Garmin touchscreen helm, a powder coated T-top with canvas and many more extras everyone onboard will love.
Specifications
Specifications
| Manufacturer | Finseeker |
| Model | 206 CC Finseeker |
| Year | 2021 |
| Condition | Used |
| Stock Number | F87504 |
| Usage | 60 Hours |
| Primary Color | Black |
| Trim Color | White |
| VIN | KIS87504C121 |
| Condition state | Excellent |
| Max HP | 225 HP (447 kW) |
| Length Overall | 20 ft. 6 in. (6.25 m) |
| Beam | 102 in. (2.78 m) |
| Dry Weight | 4205 lb. (1907 kg) |
| Max Person Capacity | 9 persons |
| Fuel Capacity | 75 gal. (284 L) |
| Max Carry Load | 2,183 lb. (990 kg) |















