
Description
This 2009 Glastron is in very good shape with low hours on it. The boat is blue and white in color. The boats interior is like new condition. This is a great family boat to get out on the water and enjoy the summer. Boat is powered by a Volvo Penta 3.0L I/O inboard. Boat also comes with a trailer. Come check it out!
For many boaters, there's only one place to be and that's seated in the bow of a sporty runabout. And with 53 years of experience, you can only come to one compelling conclusion: nobody designs, builds or understands bowriders better than Glastron. No company has our track record for innovation. No company propels the bowrider category forward the way we do. Today more than ever, we are bowriders.
Today's Glastron bowriders are, without a doubt, Runabouts Done Right®.
An all-new bowrider that's absolutely right for the times, thanks to its modern design and high-tech construction. VEC® technology lets us mold a fiberglass floor and stringer system right into the hull—so it's light weight, yet incredibly strong. It's also a great performer, is easy on fuel, and doesn't require a large tow vehicle for trailering. Overll, an exceptional boat at an exceptional price.
Specifications
Standard Features
Optional Features
Optional Canvas
Engine Choices
Color Choices
Specifications
| Manufacturer | Glastron |
| Model | SSV 175 |
| Year | 2009 |
| Condition | Used |
| Stock Number | G66699 |
| Usage | 265 Hours |
| Primary Color | White |
| Trim Color | Blue |
| VIN | GLA66699J809 |
| Condition state | Excellent |
| Length Overall | 17 ft. 1 in. (5.21 m) |
| Beam | 88 in. (2.24 m) |
| Draft | 31 in. (.79 m) |
| Dry Weight | 2040 lbs. (925 kg) |
| Max Person Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 23 gal (87 l) |
| Max Carry Load | 1100 lbs. (499 kg) |


















